بخش جارتست – آزمایش جارتست

 آزمایش جارتست

اگرچه اخیرا پیشرفت‌هایی در شناخت مکانیزم فرایند انعقاد حاصل‌شده اما هنوز از آن به‌عنوان یک دانش دقیق و جامع نام‌برده نمی‌شود. ازاین‌رو انتخاب و به دست آوردن مقادیر بهینه از منعقد کننده‌ها به‌جای آن‌که از طریق کمی و فرمول محاسبه شود به روش تجربی و با آزمایش محاسبه می‌گردد.

انعقاد یک روش شیمیایی تصفیه است که مواد شیمیایی مختلف مانند (سولفات آلومینیم، سولفات فرو، … ) را به مقادیر لازم و کافی به آب یا فاضلاب اضافه می‌کنند تا ذرات کوچک و سبک و غیرقابل ته‌نشین، به ذرات بزرگ‌تر و سنگین‌تر و قابل ته‌نشین تبدیل شوند.
دی‌اکسید کربن تولیدشده به دلیل شناورسازی لخته‌ها مانع انعقاد می‌شود. آزمایش جار بر روی هر آبی که قرار است عملیات انعقاد بر روی آن انجام شود باید صورت گیرد. در واقع برای ارزیابی انعقاد سازی در محلول‌هایی که غلظت مواد جامد معلق آنها کمتر از 5 گرم در لیتر باشد، از آزمایش جار استفاده می‌شود.
این آزمایش با استفاده از تعدادی ظروف شیشه‌ای که حداقل دارای 1 لیتر گنجایش و ازلحاظ اندازه و شکل یکسان هستند انجام می‌شود.

 

 

هدف از انجام این آزمایش
1-تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده اصلی
2-تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده فرعی
3-تعیین phمناسب برای انعقاد

 

بسياري از مواد شيميايي مورداستفاده در تصفیه‌خانه‌های آب در مقياس آزمايشگاهي با آزمايش جار قابل‌ اندازه‌گیری است. ازجمله مهم‌ترین اين مواد شيميايي: منعقد کننده‌ها، کمک منعقد کننده‌ها، ترکيبات قليايي، مواد شيميايي نرم‌کننده و کربن فعال براي حذف طعم و بو است. به بیان ساده‌تر با افزودن مقادیر مختلفی از مواد شیمیایی ذکرشده به نمونه و بررسی میزان کدورت یا PH و یا سایر ویژگی‌های موردنظر می‌توان به غلظت مطلوبی از این مواد شیمیایی دست‌یافت به‌نحوی‌که با اضافه کردن غلظت مطلوب مواد مشخصات نمونه نهایی مطابق با انتظار باشد.
موقتي مواد منعقد کننده در طي آزمايش جار اضافه می‌شود، ترمه‌ای انعقاد، لخته سازي يا لخته براي تشريح عمليات استفاده می‌شود.
این آزمایش در یک سری ظرف مشابه که به‌صورت قابل‌کنترل به هم زده می‌شوند اجرا می‌شود. در عمل با تغییر موقعیت آب خام، آزمایش جارتست باید انجام شود. همچنین ارتباط بین عملیات آزمایشگاهی و پایلوتی باید به‌طور منظم کنترل شود. به‌منظور تعیین بهینه مقدار تزریق و pH چندین سری آزمایش باید اجرا گردد. برای مثال برای یک دوز مشخص pH را تغییر می‌دهند و برعکس.
نتایج آزمایش جارتست، بهینه مقدار pH و دوز منعقد کننده را برای یک آب خام معین و منعقد کننده به‌کاررفته می‌دهد.

آزمايش همچنين مقدار مطلوب مواد منعقد کننده آلومينيوم و آهن به‌تنهایی و يا در ترکيب با کمک منعقد کننده‌هایی مانند سيليس فعال، پلي الکتروليت، خاک رس، کربن فعال، لجن ته‌نشین شده، آهک و کربنات سديم برای رسیدن به نتایج موردنظر را ارائه می‌دهد. هنگامی‌که اطلاعات قبلي از ماده منعقد کننده مناسب آب و اندازه لخته‌های موردنظر وجود ندارد نتايج آزمايش ارزش قابل‌ملاحظه‌ای در طراحي واحدهاي جديد دارد. به همين علت آزمايش می‌تواند ضرورت نوسازي واحدهاي قديمي از قبيل نصب اختلاط سريع اصلاح‌شده يا لخته سازهاي مکانيکي و تغيير در حوضچه‌های ته‌نشینی را اثبات می‌کند،

با توجه به اهمیت آزمایش جارتست در طراحی تصفیه خانه ها، دقت در بدست آوردن نتایج دقیق اهمیت بسزایی در بدست آوردن نتایج مناسب در مراحل تصفیه آب و پساب های صنعتی دارد.

این مرکز با دارا بودن متخصصین خبره در زمینه جارتست که هرکدام بیش از 40 سال در این زمینه تخصص دارند، آماده ارائه خدمات جارتست به شما می باشد.

 

 

hqdefault