بخش جارتست – آزمایش جارتست

 آزمایش جارتست

اگرچه اخیرا پیشرفت‌هایی در شناخت مکانیزم فرایند انعقاد حاصل‌شده اما هنوز از آن به‌عنوان یک دانش دقیق و جامع نام‌برده نمی‌شود. ازاین‌رو انتخاب و به دست آوردن مقادیر بهینه از منعقد کننده‌ها به‌جای آن‌که از طریق کمی و فرمول محاسبه شود به روش تجربی و با آزمایش محاسبه می‌گردد.

انعقاد یک روش شیمیایی تصفیه است که مواد شیمیایی مختلف مانند (سولفات آلومینیم، سولفات فرو، … ) را به مقادیر لازم و کافی به آب یا فاضلاب اضافه می‌کنند تا ذرات کوچک و سبک و غیرقابل ته‌نشین، به ذرات بزرگ‌تر و سنگین‌تر و قابل ته‌نشین تبدیل شوند.
دی‌اکسید کربن تولیدشده به دلیل شناورسازی لخته‌ها مانع انعقاد می‌شود. آزمایش جار بر روی هر آبی که قرار است عملیات انعقاد بر روی آن انجام شود باید صورت گیرد. در واقع برای ارزیابی انعقاد سازی در محلول‌هایی که غلظت مواد جامد معلق آنها کمتر از ۵ گرم در لیتر باشد، از آزمایش جار استفاده می‌شود.
این آزمایش با استفاده از تعدادی ظروف شیشه‌ای که حداقل دارای ۱ لیتر گنجایش و ازلحاظ اندازه و شکل یکسان هستند انجام می‌شود.

 

 

هدف از انجام این آزمایش
۱-تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده اصلی
۲-تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده فرعی
۳-تعیین phمناسب برای انعقاد

 

بسیاری از مواد شیمیایی مورداستفاده در تصفیه‌خانه‌های آب در مقیاس آزمایشگاهی با آزمایش جار قابل‌ اندازه‌گیری است. ازجمله مهم‌ترین این مواد شیمیایی: منعقد کننده‌ها، کمک منعقد کننده‌ها، ترکیبات قلیایی، مواد شیمیایی نرم‌کننده و کربن فعال برای حذف طعم و بو است. به بیان ساده‌تر با افزودن مقادیر مختلفی از مواد شیمیایی ذکرشده به نمونه و بررسی میزان کدورت یا PH و یا سایر ویژگی‌های موردنظر می‌توان به غلظت مطلوبی از این مواد شیمیایی دست‌یافت به‌نحوی‌که با اضافه کردن غلظت مطلوب مواد مشخصات نمونه نهایی مطابق با انتظار باشد.
موقتی مواد منعقد کننده در طی آزمایش جار اضافه می‌شود، ترمه‌ای انعقاد، لخته سازی یا لخته برای تشریح عملیات استفاده می‌شود.
این آزمایش در یک سری ظرف مشابه که به‌صورت قابل‌کنترل به هم زده می‌شوند اجرا می‌شود. در عمل با تغییر موقعیت آب خام، آزمایش جارتست باید انجام شود. همچنین ارتباط بین عملیات آزمایشگاهی و پایلوتی باید به‌طور منظم کنترل شود. به‌منظور تعیین بهینه مقدار تزریق و pH چندین سری آزمایش باید اجرا گردد. برای مثال برای یک دوز مشخص pH را تغییر می‌دهند و برعکس.
نتایج آزمایش جارتست، بهینه مقدار pH و دوز منعقد کننده را برای یک آب خام معین و منعقد کننده به‌کاررفته می‌دهد.

آزمایش همچنین مقدار مطلوب مواد منعقد کننده آلومینیوم و آهن به‌تنهایی و یا در ترکیب با کمک منعقد کننده‌هایی مانند سیلیس فعال، پلی الکترولیت، خاک رس، کربن فعال، لجن ته‌نشین شده، آهک و کربنات سدیم برای رسیدن به نتایج موردنظر را ارائه می‌دهد. هنگامی‌که اطلاعات قبلی از ماده منعقد کننده مناسب آب و اندازه لخته‌های موردنظر وجود ندارد نتایج آزمایش ارزش قابل‌ملاحظه‌ای در طراحی واحدهای جدید دارد. به همین علت آزمایش می‌تواند ضرورت نوسازی واحدهای قدیمی از قبیل نصب اختلاط سریع اصلاح‌شده یا لخته سازهای مکانیکی و تغییر در حوضچه‌های ته‌نشینی را اثبات می‌کند،

با توجه به اهمیت آزمایش جارتست در طراحی تصفیه خانه ها، دقت در بدست آوردن نتایج دقیق اهمیت بسزایی در بدست آوردن نتایج مناسب در مراحل تصفیه آب و پساب های صنعتی دارد.

این مرکز با دارا بودن متخصصین خبره در زمینه جارتست که هرکدام بیش از ۴۰ سال در این زمینه تخصص دارند، آماده ارائه خدمات جارتست به شما می باشد.

 

 

hqdefault